středa 7. listopadu 2012

Perníková chaloupka - návod 1. část

Pár holek mi psalo o návod na perníkovou chaloupku, tak se ho pokusím sesmolit. Zkušené perníkářky rychle zavřou obě oči. 
Začneme těstem, jak jinak :). Vyzkoušela jsem jich spoustu a toto je moje nejoblíbenější,s karamelem, perníčky jsou měkké, moc dobré a hodí se i na domečky.

Recept:
450g hladké mouky
125g moučkového cukru
 75g medu
 50g hery
1 vejce
2 lžičky jedlé sody
1,5 lžičky koření do perníku
1 lžíce kakaa
mouka na vál
karamel:
50g cukru krupice
1/8l horké vody

Nejdřív si připravíme karamel. krupicový cukr nasypeme na pánvičku a zvolna ho rozvaříme. Když zhnědne, zalijeme ho horkou vodou (pozor prská) a mícháme dokud se cukr nerozvaří. Hotový karamel necháme vystydnout.
mouku smícháme se všemi sypkými ingrediencemi, přídáme na kousky nakrájenou změklou heru a vejce. Mícháme a zvolna přiléváme med a karamel. Nakonec těsto přendáme na pomoučený vál, kde ho dobře propracujeme. Těsto uložíme alespoň do druhého dne do chladničky, zabalené v sáčku nebo fólii. Prý čím déle těsto odpočívá, tím lépe, já to nikdy nevydržím dél než do druhého dne, protože pak je docela fuška těsto propracovat :).
Před samotným pečením těsto znovu dobře propracujeme. Na pomoučeném válu rozválíme na cca 5mm (podle oka) požadované tvary. Perníky pečeme při 180st. celsia asi 8 - 10 minut podle velikosti - to píše recept, ale musíte podle svojí trouby, u mojí mi stačí 125st a nějakých 8 - 9 minut, upečené perníčky zkouším tak, že na ně šáhnu, nesmí být ani moc měkké - ještě syrové ani moc pevné - to už pak tvrdnou. Ihned po vyndání je potíráme rozšlehaným vejcem. Necháme vystadnout na rovném povrchu, aby byly rovné a nepokroutily se.Potírám pro jistotu mlékem, kvůli Davídkovi a peříčkovou mašlovačkou, zkoušela jsem i silikonovou, ale nebylo to moc pěkné.
Z tohoto množství by měla vyjít jedna chaloupka + nějaký perníček navíc, záleží, jak silně vyválíte těsto. já si dělám dvojitou dávku a peču 2 chaloupky zaráz.


malinké vykrajovačku se budou hodit

 Jestli chcete do chaloupky dát svíčku, musíte jednu stranu vykrojit, třeba do obloučku

 Stěny chaloupky, můžeme vykrájet okýnka, ale nemusíme, můžou být i jenom namalované polevou.

 Podstavec pod chalouku vykrojíme kolem desertního talířku.


 Tady jsem zkoušela vykrojit podstavec kolem klasického mělkého talíře, protože k chaloupce budu zkoušet plot, tak ať se mi tam vejde :), ten jsem vykrájela menší vykrajovačkou ve tvaru podkovy.
 Stříšky si necháme na konec, protože ke konci pečení těsto někdy dělá boule a není tak pěkně hladké jako na začátku, je to i tím, jak se zpracovávají odřezky těsta. U stříšek to nevadí, protože je schováme pod polevu. Když už se nám boule udělá, tak na ještě horký perník položíme peč. papír a bouli chňapkou vyhladíme, nebo perník necháme vychladout otočený na té bouli. Dva kousky s vykrojeným půlkolečkem jsou nachystané na komín, protože bude svítící chaloupka a půjde do ní svíčka, tak ať má teplo kudy utíkat. Ale už se dají koupit i led svíčky ve velikosti čajovek, ale nedělají tak pěkné světlo :)
Upečeno? Tak je necháme aspoň do druhého dne vydýchat, poleva pak líp drží a nedrolí se.

Sadu vykrajovaček můžete koupit tady.
Nebo mi klidně napište a pošlu vám šablonku mailem, zatím neumím vložit pdf soubor :D.
Ať se dílko podaří a za pár dní půjdeme zdobit a slepovat. :)
Ivana 
Šablonku vytiskněte normálně na A4 :)


2 komentáře:

  1. prima návod, těším se na pokračování:-)
    Ajka

    OdpovědětVymazat
  2. Skvěle popsaný a vyfocený návod, tleskám a těším se na pokračování!

    OdpovědětVymazat